Śmiertelność z powodu ataku serca jest wyższa u pacjentów przyjmowanych do szpitala w nocy i w weekendy
Chociaż atak serca może wystąpić o każdej porze dnia, nowe badanie ujawnia, że pacjenci przybywający do szpitala w nocy lub w weekend, mają wyższą śmiertelność z powodu zawału serca niż osoby udające się do szpitala w regularnych godzinach.
Badania opublikowane przez BMJ pokazują, że leczenie w trybie nagłym, trwa dłużej w przypadku pacjentów przybywających do kliniki poza normalnymi godzinami pracy, co sugeruje, że „tysiące dodatkowych zgonów” każdego roku jest wynikiem czynników, które występują po przybyciu pacjentów do szpitala.
Według naukowców z kliniki Mayo w USA, ataki serca są główną przyczyną śmiertelności na całym świecie. Tylko w Stanach Zjednoczonych, każdego roku atak serca ma około miliona osób, a 400 tys. umiera na chorobę wieńcową.
Badacze przeanalizowali 48 badań z USA, Kanady i Europy, w których wzięło udział ponad 1,8 miliona uczestników, w celu określenia wzorców ataku serca u pacjentów odwiedzających szpital poza godzinami pracy. Oficjalne wizyty poza godzinami, dają 6 tys. dodatkowych zgonów z powodu ataku serca – wynika z badań. Po uwzględnieniu różnic w projektowaniu i jakości badań, naukowcy stwierdzili znaczący wzrost śmiertelności.
Pacjenci, którzy odwiedzają szpital w nocy lub w weekend, mają wyższy wskaźnik umieralności – wynika z analizy.
W szczególności odkryto, że pacjenci, którzy przybyli do szpitala w nocy lub w weekend, mieli 5% wzrost śmiertelności – albo w szpitalu, albo w ciągu 30 dni po wypisaniu, w porównaniu z pacjentami, którzy przybyli do kliniki w regularnych godzinach pracy.