Śmierć ochotnika, który otrzymał szczepionkę przeciwko koronawirusowi

Ostatnia faza prób chińskiej szczepionki Coronavac firmy Sinovac Biotech Ltd. w Brazylii została wstrzymana z powodu potencjalnego poważnego powikłania zgłoszonego 29 października. Obecnie pracownicy służby zdrowia próbują ustalić przyczynę prawdopodobnego działania niepożądanego. Jednak żadne szczegóły incydentu nie zostały jeszcze opublikowane – donosi Brazylijska Agencja Zdrowia.

Dyrektor Instytutu Butantan w São Paulo powiedział, że jeden z ochotników zmarł, ale jego śmierć nie była związana ze szczepionką. Naukowcy testujący Coronavac są zaskoczeni, że urzędnicy zdecydowali się zawiesić próby tego leku. Jednocześnie potencjalne poważne komplikacje, jakie mogą być związane z chińską szczepionką, budzą niepokój specjalistów, ponieważ w Chinach dostęp do tej szczepionki uzyskały już setki tysięcy ludzi.

Przedstawiciele Sinovac Biotech Ltd. oświadczyli, że są przekonani o bezpieczeństwie swojej szczepionki. Powiedzieli również, że szef Instytutu Butantan zapewnił ich, że nie ma związku między szczepieniami a śmiercią ochotnika. Chińscy urzędnicy podali w zeszłym miesiącu, że jak dotąd szczepionkę wstrzyknięto ponad 60 tys. ochotników i nie odnotowano większych skarg na jej poważne skutki uboczne.

Dodaj komentarz