Skąd się biorą rzadkie komplikacje u dzieci, które przeszły COVID-19?

Zespół naukowców z Brigham Women’s Hospital w Bostonie i MassGeneral Children’s Hospital, odkrył mechanizm, który powoduje rzadkie, ale śmiertelne komplikacje u dzieci i młodzieży, które przeszły COVID-19. Cząsteczki wirusa pozostawione w jelicie po pierwotnej infekcji, mogą dostać się do krwiobiegu i spowodować wieloukładowy zespół zapalny u dzieci – wykazano w badaniu.

Czym jest wieloukładowy zespół zapalny?

Wieloukładowy zespół zapalny może ujawnić się kilka tygodni po zakażeniu. Objawy obejmują gorączkę, ból brzucha, biegunkę, wysypkę i silne osłabienie. Możliwa jest również burza cytokin, która może spowodować poważne uszkodzenie serca, wątroby i innych narządów. U 80% dzieci z MIS-C rozwija się ciężka choroba serca, wymagająca długiej hospitalizacji i przedłużonej rehabilitacji. Pacjenci są zmuszani do przyjmowania sterydów i zastrzyków z immunoglobuliną.

W badaniu wzięło udział 100 dzieci (19 z zespołem zapalnym, 26 z COVID-19 i 55 zdrowych). Okazało się, że to właśnie przenikanie wirusa przez ściany jelita do układu krążenia jest przyczyną MIS-C. Kluczową rolę odgrywa w tym białkowa zonulina, która reguluje przepuszczalność jelit. Przez szczeliny między komórkami nabłonka, substancje w świetle jelita dostają się do krwiobiegu.

Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „Journal of Clinical Investigation”.

Dodaj komentarz