Skąd się biorą mroczne wizje u pacjentów z chorobą Parkinsona? Naukowcy wyjaśniają

Naukowcy odkryli, dlaczego pacjenci z chorobą Parkinsona czasami doświadczają wizji, w których widzą duchy i inne zjawy. Ich zdaniem jest to spowodowane zmianami w płacie czołowo-skroniowym, które wywołują wizje – donosi Daily Mail.

Około połowa osób ze zdiagnozowaną chorobą Parkiksona, doświadcza obecności czegoś w pobliżu. Lekkie halucynacje często pojawiają się przed innymi objawami choroby Parkinsona, takimi jak drżenie i sztywność mięśni. Naukowcy uważają, że pacjenci z cięższymi objawami prawdopodobnie będą mieli poważniejszy spadek funkcji poznawczych wraz z postępem choroby.

„Wokół mnie są aniołowie, którzy mnie chronią. Oni mnie nie skrzywdzą. Chodzą za mną wszędzie. W pewnym sensie jest to uspokajające, ponieważ nie jestem sam” – wyjaśnił Joseph Ray, pacjent doświadczający wizji.

Choroba Parkinsona dotyka 1 na 500 osób. Wyraża się sztywnością mięśni, zwolnionym tempem, drżeniem i zaburzeniami snu. Jest to postępujące zaburzenie neurologiczne, w którym niszczone są komórki w części mózgu kontrolującej ruch.

Obecnie nie ma lekarstwa ani sposobu na zatrzymanie postępu choroby Parkinsona. Naukowcy twierdzą też, że bardzo niewiele wiadomo na temat halucynacji towarzyszących tej chorobie, ponieważ pacjenci często wstydzą się je zgłaszać.

Wcześniej badacze odkryli, że jednym z nietypowych objawów choroby Parkinsona jest utrata węchu (hiposmia). Osoby z tą diagnozą wskazywały, że ich zmysł węchu zmienił się na kilka lat przed wystąpieniem choroby.

Dodaj komentarz