Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko raka piersi i szyjki macicy u kobiet
Szwedzcy naukowcy twierdzą, że siedzący tryb życia może przyczyniać się do rozwoju raka piersi i szyjki macicy u kobiet.
Badanie polegało na analizie stanu zdrowia 29 tysięcy szwedzkich kobiet w wieku 25-64 lat, które w momencie rozpoczęcia badania nie chorowały na raka. Kobiety pozostawały pod okiem ekspertów przez 25 lat.
Podzielono je na trzy grupy:
1. Te, które prowadziły siedzący tryb życia i stroniły od aktywności fizycznej;
2. Te, które prowadziły siedzący tryb życia, ale były aktywne fizycznie;
3. Te, które pracowały aktywnie i w wygodniejszych pozycjach, np. tej stojącej, a także były aktywnie fizycznie.
Okazało się, że ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i raka piersi było 2,4 razy większe u kobiet nieaktywnych fizycznie, prowadzących siedzący tryb życia. Wynik ten dotyczy jednak kobiet przed menopauzą – nie ma zastosowania wśród kobiet po menopauzie, tu aktywność fizyczna czy tryb siedzący, nie miały wpływu na większą zachorowalność.
Badania potwierdzają wcześniejsze doniesienia o zależności ryzyka zachorowań na raka i aktywności fizycznej. Wyniki z 2016 roku mówią, że każde dwie godziny dłużej dziennie w pozycji siedzącej, to o 10 procent większe ryzyko raka szyjki macicy u kobiet i o 8 procent większe niebezpieczeństwo raka jelita.
Eksperci zalecają zatem więcej ruchu w ciągu dnia. Niektóre badania sugerują, że krótkie przerwy na rozruszanie się redukują molekuły we krwi, odpowiedzialne za ryzyko zachorowania na raka. Nowe badanie zostało przedstawione na spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem w Filadelfii.