Sen pomaga oczyszczać mózg z toksyn?

Dobry i zdrowy sen utrzymuje nasz organizm w harmonii i działa jak najlepszy kosmetyk.

Jak wynika z badań opublikowanych w piśmie naukowym „Science”, sen ma również inne dobroczynne właściwości. Zespół amerykańskich naukowców dowiódł, że podczas snu mózg oczyszcza się z toksyn nagromadzonych w wyniku ciężkiego dnia myślenia.

Badacze wykazali, że podczas snu komórki mózgu kurczą się, aby otworzyć luki między neuronami i pozwolić płynom na dotarcie do mózgu i oczyszczenie go z toksyn. „System „usuwania odpadów” prawdopodobnie jest jedną z głównych przyczyn, dla których zapadamy w sen.

Mózg ma do dyspozycji ograniczoną energię i wydaje się, że musi wybierać między dwoma różnymi stanami funkcjonalnymi – czujnością i świadomością, a snem i oczyszczaniem. Możemy sobie to wyobrazić na przykładzie imprezy w domu. Możemy zabawiać gości lub sprzątać dom. Nie możemy wykonywać tych dwóch czynności jednocześnie – powiedział Maiken Nedergaard z University of Rochester Medical Center.

Badacze twierdzą, że oczyszczanie mózgu jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy człowiek śpi. Naukowcy podkreślają, że w organizmie pozbawionym snu, może dojść do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu.

Dodaj komentarz