Schizofrenia to tak naprawdę osiem genetycznych chorób w jednej
Nowe badanie opublikowane w dzienniku „American Journal of Psychiatry” sugeruje, że schizofrenia to nie pojedyncza choroba, a grupa ośmiu genetycznych schorzeń, a każde z nich objawia się własnymi symptomami.
Odkrycie przyczynia się do lepszych diagnoz i sposobów leczenia, rzuca także nowe światło na to, w jaki sposób geny tworzą nowe, skomplikowane choroby.
Schizofrenia klasyfikowana jest jako odmiana psychozy, określana jako niezdolność do odróżnienia ułudy od rzeczywistości, do trzeźwego myślenia, normalnych zachowań emocjonalnych, podczas wydarzeń społecznych. Naukowcy nie są do końca pewni, co wywołuje „koszmary na jawie”. Choroba ta nie objawia się tak samo u każdego (stąd diagnozy odnoszą się do jej szerszego spektrum).
Jednak łączy się ją bezpośrednio z genetyką, czynnikami społecznymi (w tym z wczesnym rozwojem) i neurobiologią. Około 80% ryzyka zachorowania jest genetyczne. A jednak naukowcom udało się odkryć, które geny są odpowiedzialne.
Geny nie działają pojedynczo. Działają niczym orkiestra podczas koncertu. Aby zrozumieć jak współdziałają, musimy poznać każdego członka tej orkiestry – twierdzi C. Robert Cloninger, jeden z prowadzących badanie.
Cloninger z zespołem naukowców porównali szczegółowo DNA od chorych na schizofrenię z tym od zdrowych ludzi. Przejrzeli łącznie 700 tysięcy stron genomu w poszukiwaniu zmian w kodzie. Zanalizowano kod 4200 osób ze schizofrenią i 3800 bez. Dzięki temu nauczyli się, jak poszczególne genetyczne odmiany współdziałają tworząc chorobę.
Przykładowo, halucynacje i omamy mają związek z odmianą DNA, która w 95% wywołuje schizofrenię. Natomiast chaotyczną mowę i zachowanie powiązano w 100% z innym zestawem DNA.