Rodzinna walka z otyłością

Eksperci ds. zdrowia publicznego donoszą, że coraz więcej dzieci i nastolatków cierpi z powodu otyłości. W Polsce szacuje się, że 15-17% osób przed 18. rokiem życia ma ten problem. Większość z nich w dorosłym życiu nadal jest otyła, co wiąże się z ogromnym zagrożeniem życia i zdrowia. Sposobem na otyłość małoletnich mają być posiłki spożywane z rodziną kilka razy w tygodniu.

Stały wzrost liczby osób z nadmierną wagą sprawił, że pojawiła się potrzeba badań nad otyłością oraz konieczność programów sprzyjających odchudzaniu i promowaniu zdrowego trybu życia.

Jednym z pomysłów na walkę z otyłością dzieci i młodzieży jest spożywanie posiłków w gronie rodzinnym. Dania przeznaczone dla całej rodziny zwykle zawierają więcej owoców, warzyw, nabiału i produktów pełnoziarnistych niż te konsumowane w samotności. Dlatego uważa się, że powinna być to jedna z dróg przeciwdziałania nadmiernej masie ciała. Taki jest wniosek z badania nad otyłością, opublikowanego w czasopiśmie „The Journal of Pediatrics”.

Doktor nauk medycznych Jerica M. Berge i jej współpracownicy z University of Minnesota i Columbia University przeanalizowali dane z dziesięcioletnich badań nad 2287 osobami. Eksperyment o nazwie Project EAT (Eating and Activity among Teens) polegał na sprawdzeniu zmiennych związanych z masą ciała (np. przyjmowana ilość pokarmu, aktywność fizyczna, zachowania z zakresu kontroli wagi) wśród nastolatków. Pytania zadawano tak, by móc jak najlepiej ocenić połączenie posiłków jedzonych w rodzinnym gronie a wskaźnikiem BMI.

Berge twierdzi, że niezwykle ważną rzeczą jest dotrzeć do czynników ze środowiska domowego wpływających na wagę, np. właśnie posiłków i ich spożywania. Może to pomóc w bezpośredniej walce z otyłością u dzieci i młodzieży.

51% nastolatków uczestniczących w badaniu miało nadwagę, a 22% cierpiało na otyłość. Ci, którzy nigdy nie jedli posiłków w gronie rodzinnym, w przeważającej części mieli kłopoty z wagą (60% nadwaga, a 29% otyłość). Zebrane dane pozwoliły wyprowadzić wniosek, że nawet jeden lub dwa rodzinne posiłki w tygodniu zmniejszają prawdopodobieństwo osiągnięcia niewłaściwej masy ciała.

Badacze wierzą, że wspólne posiłki wpływają na wagę młodzieży na wiele różnych sposobów. Między członkami rodziny zacieśniają się więzi, co sprzyja zastąpieniu emocji niszczących tymi budującymi oraz zmniejszeniem stresu, co likwiduje zagrożenie tzw. zajadania emocji, a ponadto, małoletni mogą uczyć się właściwych wzorców, obserwując zwyczaje swoich rodziców.

Dodaj komentarz