Regularne wakacje zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia

Zdaniem ekspertów, wakacje nie tylko pomagają uwolnić się od stresu, ale także zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Psychology and Health” wykazało, że wakacje mogą pomóc ludziom zmniejszyć ich objawy metaboliczne, a tym samym ryzyko chorób układu krążenia.

„Odkryliśmy, że ludzie, którzy częściej udają się na wakacje, mają obniżone ryzyko zespołu metabolicznego i objawów metabolicznych” – powiedział Bryce Hruska, adiunkt na Uniwersytecie Syracuse w USA.

„Zespół metaboliczny to zbiór czynników ryzyka chorób układu krążenia. Jeśli masz ich więcej, jesteś bardziej narażony na choroby układu krążenia. Jest to ważne, ponieważ faktycznie widzimy zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, im częściej robimy sobie wakacje. Ponieważ objawy metaboliczne są modyfikowalne, oznacza to, że mogą się zmienić lub mogą one zostać wyeliminowane” – dodał Hruska.

Do badania zaangażowano 63 pracowników uprawnionych do płatnego urlopu. Uczestnicy przeszli badania krwi i wywiad oceniający zachowanie na wakacjach w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wyniki badania wykazały, że przy każdym dodatkowym urlopie branym przez uczestników, ryzyko zespołu metabolicznego zmniejszyło się o prawie jedną czwartą. Naukowcy sugerują, że ważne jest, aby ludzie korzystali z dostępnego im czasu wakacyjnego, ponieważ może to mieć korzystny wpływ na ich zdrowie.

Dodaj komentarz