Rak piersi u mężczyzn – co należy o nim wiedzieć?

Chociaż rak piersi jest powszechnie uważany za chorobę dotykającą kobiety, występuje on również u mężczyzn, najczęściej u tych starszych, choć może się pojawić w każdym wieku.

Mężczyźni z wcześnie zdiagnozowanym rakiem piersi mają szansę na całkowite wyleczenie. Leczenie zazwyczaj obejmuje operację usunięcia tkanki piersi oraz chemioterapię i radioterapię.

Objawy raka piersi u mężczyzn mogą obejmować:

Bezbolesną grudkę lub zgrubienie w tkance piersi
Zmiany w skórze pokrywającej pierś, takie jak wgłębienia, zmarszczki, zaczerwienienie lub łuszczenie się
Zmiany w wyglądzie sutków, takie jak zaczerwienienie lub wklęsły sutek
Wysięk z brodawek

Przyczyny

Nie jest jasne, co powoduje raka piersi u mężczyzn. Wiadomo jedynie, że choroba ta występuje, gdy niektóre komórki piersi dzielą się szybciej niż zdrowe komórki. Gromadzące się komórki tworzą guz, który może rozprzestrzeniać się (przerzuty) do pobliskiej tkanki, do węzłów chłonnych lub do innych części ciała.

Rak piersi u mężczyzn

Każdy rodzi się z niewielką ilością tkanki piersi. Tkanka piersiowa składa się z gruczołów produkujących mleko (lobules), przewodów, które przenoszą mleko do sutków i tłuszczu.

W okresie dojrzewania kobiety zaczynają rozwijać więcej tkanki piersiowej niż mężczyźni. Ale ponieważ mężczyźni rodzą się z niewielką ilością tkanki piersi, oni także mogą rozwinąć raka piersi.

Rodzaje raka piersi diagnozowane u mężczyzn obejmują:

Raka, który zaczyna się w kanałach mlecznych (rak przewodowy).

Raka, który rozpoczyna się w gruczołach produkujących mleko (rak zrazikowy sutka). Ten typ jest rzadki u mężczyzn.

Inne rodzaje raka

Inne, rzadsze typy raka piersi, które mogą występować u mężczyzn, obejmują chorobę Pageta brodawki sutkowej i zapalnego raka piersi.

Odziedziczone geny zwiększające ryzyko raka piersi

Niektórzy mężczyźni dziedziczą anormalne (zmutowane) geny od swoich rodziców, co zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi. Mutacje jednego z kilku genów, szczególnie genu BRCA2, zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi i prostaty.

Czynniki ryzyka

Do czynników zwiększających ryzyko raka piersi należą:

Starszy wiek. Ryzyko raka piersi rośnie wraz z wiekiem. Męski rak piersi jest najczęściej diagnozowany u mężczyzn w wieku 60 lat.

Narażenie na estrogen. W przypadku przyjmowania leków estrogenowych, takich jak leki stosowane w terapii hormonalnej w leczeniu raka prostaty, zwiększa się ryzyko raka piersi.

Historia rodzinna raka piersi. Jeśli masz bliskiego członka rodziny, który miał lub ma raka piersi, masz większą szansę na rozwój tej choroby.

Zespół Klinefeltera. Ten zespół genetyczny występuje, gdy chłopcy rodzą się z więcej niż jedną kopią chromosomu X. Zespół Klinefeltera powoduje nieprawidłowy rozwój jąder. W rezultacie mężczyźni z tym zespołem wytwarzają niższe poziomy pewnych męskich hormonów (androgenów) i więcej żeńskich hormonów (estrogenów).

Choroby wątroby. Pewne stany, takie jak marskość wątroby, mogą zmniejszyć męskie hormony i zwiększyć hormony żeńskie, zwiększając ryzyko rozwoju raka piersi.

Otyłość. Otyłość wiąże się z wyższym poziomem estrogenu w organizmie, co zwiększa ryzyko raka piersi u mężczyzn.

Choroby jąder lub operacja. Zapalenie jąder lub zabieg chirurgiczny w celu usunięcia jąder (wycięcie jądra) może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka piersi u mężczyzn.

Dodaj komentarz