Przełom w leczeniu pacjentów po udarze

Nowy dokument badawczy opisuje przełomowy, bioinżynieryjny żel, który może pomóc w regeneracji uszkodzonej tkanki mózgowej u osób po udarze.

Udar mózgu ma miejsce, gdy dopływ krwi do pewnej części mózgu, jest znacznie zmniejszony, co prowadzi do śmierci komórek mózgu. Po udarze, wiele osób pozostaje z upośledzeniem funkcji poznawczych, upośledzeniem ruchowym lub obydwoma upośledzeniami.

W przeciwieństwie do większości innych tkanek w ciele, mózg nie może się zregenerować. Gdy tkanka mózgowa obumiera, zostaje wchłonięta, pozostawiając ubytek, którego nie da się odbudować. Naukowcy od wielu lat próbują znaleźć sposób na „zachęcenie” centralnego układu nerwowego do regeneracji, ale jest to niezwykle trudne.

Nowe podejście do leczenia uszkodzeń po udarze

Niedawno, uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, przeprowadzili badania z użyciem nowego, bioinżynieryjnego żelu. Kierowała nimi profesor Tatiana Segura – badaczka z Duke University w Durham – która stworzyła innowacyjny żel. Po wprowadzeniu do mózgu, związek działa jako „rusztowanie” dla świeżego wzrostu neuronów i naczyń krwionośnych. Żel zawiera związki przeznaczone do stymulowania wzrostu naczyń krwionośnych oraz związki przeciwzapalne. Jest to ważne, ponieważ zapalenie powoduje blizny, co utrudnia nowy wzrost.

Za pomocą mysiego modelu udaru, naukowcy wstrzyknęli żel do „jam” pozostawionych przez obrażenia po udarze. Po 16 tygodniach ocenili ubytki pod kątem aktywności i nowego wzrostu. Eksperci odkryli, że żel powoli wchłania się do organizmu, a obszary, które wcześniej były pustymi przestrzeniami, zostały wypełnione przez nową tkankę. 

„Nasze badanie wykazało, że nowa tkanka mózgowa, może zostać zregenerowana w miejscu, które wcześniej było tylko nieaktywnym bliznowaceniem mózgu po udarze” – powiedział doktor S. Thomas Carmichael.

Dodaj komentarz