Przełom w badaniach nad wczesnym diagnozowaniem choroby Parkinsona
Naukowcy z King’s College London (Wielka Brytania) zidentyfikowali wczesne objawy nieodwracalnych procesów neurodegeneracyjnych związanych z chorobą Parkinsona u młodych ludzi.
W badaniu wzięło udział 25 pacjentów z chorobą Parkinsona, 25 zdrowych ochotników, a także 14 osób z mutacjami w genie SNCA (siedem z nich miało również chorobę Parkinsona). Badanym skanowano mózg, aby zmierzyć poziom dopaminy i serotoniny, a także zbadać zmiany anatomiczne w ich mózgu. Uczestnicy byli również badani pod kątem obecności objawów ruchowych i innych objawów charakterystycznych dla początkowych stadiów choroby Alzheimera.
Siedem osób bez choroby Parkinsona, ale z mutacją, która ją wywołała, nie ujawniło żadnych wyraźnych objawów choroby. Jednocześnie zaobserwowano stopniowe wyczerpywanie serotoniny, chociaż neurony dopaminowe pozostały niezmienione. Zatem zmiany w układzie serotoninowym mogą rozpocząć się bardzo wcześnie i przez wiele lat poprzedzają pojawienie się pierwszych objawów motorycznych.
Wyniki pokazały, że badanie przesiewowe układu serotoninowego może być wykorzystane jako narzędzie do badań przesiewowych i monitorowania postępu choroby.