Profilaktyka nowotworowa. Lepiej zapobiegać niż zwalczać

Zdrowe i mądre odżywianie, aktywność fizyczna oraz rzucenie używek, nie tylko wpływają na nasz wygląd, lecz także na nasze zdrowie. Racjonalne jedzenie i sport mają znaczący wpływ w profilaktyce chorób nowotworowych.

Badania wykazały, że osoby z nadwagą i otyłe – są bardziej narażone na zachorowanie na nowotwory złośliwe.

Pierwszą, najważniejszą zasadą w profilaktyce raka – jest rzucenie palenia. Nałóg ten zwiększa szanse na zachorowanie na nowotwór jamy ustnej, trzustki i płuc. Nawet jeśli nie palisz i jesteś tylko biernym palaczem, ryzyko zachorowania rośnie. W pomocy w rzuceniu papierosów pomoże Ci lekarz.

Zdrowe posiłki nie zagwarantują zdrowia, ale zmniejszą ryzyko zachorowania na nowotwór. Pamiętaj, żeby do codziennej diety włączać owoce i warzywa, które są źródłem zdrowia. Należy jeść przynajmniej 2-3 szklanki warzyw i owoców dziennie. Staraj się natomiast unikać produktów wysokokalorycznych, ale pamiętaj, że produkty niskotłuszczowe wcale nie muszą być niskokaloryczne.

Unikaj kiedy tylko możesz napojów słodzonych cukrem. Jeśli już musisz jeść poza domem, wybierz małą porcję potrawy z minimalną zawartością tłuszczu i cukru. Przetwory mięsne to kiepski pomysł – boczek, kiełbasy, mielonki – to zło konieczne.

Gdy masz ochotę na mięso czerwone, zamiast przetworów wybierz mięso chude i jedz go mniejsze porcje lub wybierz ryby, drób i fasolę, które są doskonałą alternatywą dla wołowiny, wieprzowiny i baraniny. Mięso gotuj lub piecz – smażenie i grillowanie szkodzą w profilaktyce i walce z nowotworem.

Pieczywo czy inne produkty zbożowe – zawsze wybieraj pełnoziarniste. Ziarno rafinowane (oczyszczone) nie jest naszym sprzymierzeńcem. Alkohol, jeśli nie możesz lub nie chcesz go odstawić całkowicie, ogranicz do jednej porcji dziennie dla kobiet i dwóch dla mężczyzn. Jedna porcja to 350ml piwa, 150ml wina lub 45ml alkoholu 40%.

Sport należy uprawiać regularnie. Najlepiej po godzinie dziennie, ale już 75 minut aktywnego i intensywnego treningu tygodniowo, ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia powinien być ograniczony do minimum. Leżenie i siedzenie nie pomogą w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Dodaj komentarz