Problemy żołądkowe u dzieci mogą sygnalizować przyszłe problemy ze zdrowiem psychicznym

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „Development and Psychopathology” wykazało, że objawy żołądkowo-jelitowe u dzieci, mogą mieć wpływ na mózg i zachowanie w miarę procesu dojrzewania.

Dzieci, które zmagają się z przeciwnościami losu – takimi jak separacja rodzicielska – są bardziej narażone na objawy żołądkowo-jelitowe, które mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym w późniejszym życiu – wynika z badania.

Powodem, dla którego dzieci pojawiają się w gabinetach lekarskich, często są dolegliwości jelitowe – powiedział Nim Tottenham, profesor na Uniwersytecie Columbia w USA.

Nasze odkrycia wskazują, że objawy żołądkowo-jelitowe u małych dzieci mogą być czerwoną flagą dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w przypadku przyszłych emocjonalnych problemów zdrowotnych – dodaje Tottenham.

Naukowcy już wcześniej zauważyli, że istnieje silny związek między jelitami a mózgiem. Wcześniejsze badania wykazały, że nawet u połowy dorosłych osób z zespołem jelita drażliwego (IBS), odnotowano urazy lub nadużycia z częstością dwukrotnie większą niż u pacjentów bez IBS

Rola urazów w zwiększaniu podatności na objawy żołądkowo-jelitowe i psychiczne, jest dobrze znana u dorosłych, ale rzadko była badana wśród dzieci. Nasze badania są jednymi z pierwszych, które łączą zakłócenia mikrobiomu żołądkowo-jelitowego dziecka, wywołane przeciwnościami losowymi we wczesnym okresie życia, z aktywnością mózgu w regionach związanych ze zdrowiem emocjonalnym – powiedziała Bridget Callaghan, post-doktorantka z Columbia.

Dodaj komentarz