Pozycja siedząca – wróg czy sprzymierzeniec?
Czy siedzenie naprawdę wpływa negatywnie na nasze zdrowie? Czy regularne ćwiczenia mogą pomóc nam zredukować skutki długiego przesiadywania przed komputerem? Najnowsze wyniki badań są bardzo zaskakujące, ale mimo kontrowersji, wiele osób za nimi obstaje.
Pojawia się coraz więcej badań, które sugerują, że długie godziny spędzone w pozycji siedzącej zbliżają nas do licznych zachorowań na przeróżne choroby – od schorzeń układu krwionośnego, po te, które prowadzą do stałych zmian w sylwetce. Jednak ostatnie badania wykazały, że czas spędzony w tej pozycji może wpływać na długość telomerów. Są to fragmenty chromosomów znajdujące się na ich końcach. Gwarantują one stabilność oraz ochronę przed uszkodzeniami. Skracają się każdorazowo w czasie podziału komórek, co jest naturalnym procesem w czasie starzenia się i naturalnie zatrzymuje się w momencie, kiedy nie może już dojść do dalszych podziałów.
Jednak niektóre zachowania i schorzenia mogą prowadzić do przyspieszenia tego zahamowania, zwiększając ryzyko zapadnięcia na choroby kojarzone do tej pory ze starszym wiekiem. Za jedno z takich zachowań uważało się oczywiście siedzenie, ale co zaskakujące, badania pokazały, że ćwiczenia wcale nie zredukują postępujących zmian w chromosomach. Okazało się, że negatywne skutki przebywania w pozycji siedzącej dotykają zarówno tych, którzy nie uprawiają regularnie sportu, jak i sportowców. Co może rozwiązać problem? Osoby z popularnego kanału RiAus TV sugerują, że najlepszym wyjściem jest zaoferowanie możliwości stanowisk z biurkami przy których się… stoi!
Autorzy popierają swoje argumenty informacjami o tym, że takie postaci jak Leonardo da Vinci, Ernest Hemingway czy Winston Churchill preferowały pracę przy tzw. standing desks. Cofają się do pierwszych dowodów z 1953 roku, kiedy naukowcy zbadali, że prawdopodobieństwo zapadnięcia na poważne choroby serca jest o wiele niższe u konduktorów niż u osób prowadzących pojazd. Jak się okazuje, Dania stała się pierwszym państwem, w którym daje się wybór między pracą w fotelu przy biurku, a pracą w pozycji stojącej przy podwyższonym blacie.
Mimo iż regularne ćwiczenia nie pomagają w redukcji negatywnych skutków spowodowanych godzinami siedzenia, unikanie samej konieczności ciągłego przebywania w tej pozycji może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowań.