Powstało urządzenie, które wykrywa koronawirusa w dziesięć sekund

Naukowcy z Uniwersytetu Bilkent w Ankarze stworzyli urządzenie, które w niespełna 10 sekund wykrywa koronawirusa SARS-CoV-2.

Urządzenie o nazwie Diagnovir jest w stanie wykryć koronawirusa w próbkach śliny. Próbkę miesza się ze specjalnym roztworem, umieszcza na chipie do wykrywania patogenów, a jeśli biosensor wykryje obecność patogenu, układ optyczny zmienia kolor. Cały proces analizy zajmuje nie więcej niż dziesięć sekund.

Naukowcy twierdzą, że sprawność urządzenia sięga 99 proc. Technologia zastosowana w urządzeniu została opracowana przez tureckich specjalistów w ciągu siedmiu miesięcy i jest w stanie pracować w przyszłości nie tylko z SARS-CoV-2, ale także z innymi patogenami. Planuje się opatentowanie wynalazku.

„System ma duży potencjał eksportowy. Rozpoczęły się również wszystkie etapy etykietowania, certyfikacji i akredytacji, co utoruje drogę do sprzedaży krajowej i międzynarodowej. Wierzymy, że ten wynalazek w najbliższej przyszłości będzie miał ogromny wpływ na nasz kraj i świat” – powiedział przedstawiciel uczelni.

Dodaj komentarz