Powstał najskuteczniejszy środek przeciwko koronawirusowi

Naukowcy z University of Washington stworzyli związki białkowe, które chronią ludzkie komórki przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Wyniki badania przedstawiono w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Science”.

Naukowcy wykorzystali symulacje komputerowe, aby określić strukturę cząsteczek, które mogą blokować pracę białek S koronawirusa (białek kolczastych), które przyczepiają się do komórkowych receptorów ACE2 i umożliwiają wirusowi przedostanie się do komórki. Uzyskano około dwóch milionów kandydatów na związki, a 118 tysięcy z nich wyprodukowano od podstaw w laboratorium i przetestowano na kulturach ludzkich komórek.

Jedno z białek – LCB1 – było najskuteczniejszym środkiem przeciwko patogenowi w jego działaniu ochronnym i było sześciokrotnie lepsze od najsłynniejszych przeciwciał neutralizujących SARS-CoV-2. Jednak nowe cząsteczki białka są bardziej stabilne i dużo łatwiejsze do wyprodukowania.

Zdolność sztucznych białek do wiązania się z białkiem kolca koronawirusa zbadano za pomocą mikroskopii krioelektronowej. Obie cząsteczki tworzyły stabilne kompleksy, co wskazuje na potencjalną użyteczność LCB1 w walce z COVID-19. Naukowcy rozpoczęli już testowanie LCB1 na gryzoniach.

Dodaj komentarz