Posiadanie zwierząt domowych może obniżyć stres u osób starszych

Dwie trzecie wszystkich właścicieli zwierząt domowych i 78 procent właścicieli psów twierdzi, że ich zwierzę pomaga im pozostać aktywnymi fizycznie – wynika z badań University of Michigan w USA.

Wyniki amerykańskiego sondażu wykazały, że posiadanie zwierzęcia zmniejsza stres i daje ludziom poczucie celu, dzięki czemu może pomóc starszym dorosłym w radzeniu sobie z problemami natury psychicznej i fizycznej.

W sumie, 55% dorosłych uczestników w wieku od 50 do 80 lat, przyznało, że ma zwierzę domowe a ponad połowa z nich ma kilka zwierząt domowych. Ponad trzy czwarte właścicieli zwierząt domowych stwierdziło, że ich zwierzęta zmniejszają u nich stres i prawie tyle samo przyznało, że dzięki zwierzętom mają poczucie celu. Dwie trzecie wszystkich właścicieli zwierząt domowych i 78 procent właścicieli psów stwierdziło, że ich zwierzę pomaga im być aktywnymi fizycznie. Jednak, 18 procent przyznało, że posiadanie zwierząt domowych, obciąża ich budżet.

Od dawna wiemy, że zwierzęta domowe są powszechnym i naturalnie występującym źródłem wsparcia. Pomaganie starszym osobom w znalezieniu takich sposobów wspierania, bez poświęcania innych ważnych relacji i priorytetów, jest inwestycją w ich ogólne zdrowie psychiczne i fizyczne – powiedziała Cathleen Connell, profesor z University of Michigan.

Dodaj komentarz