Posiadanie dziecka przez 6 lat zakłóca jakość snu rodziców

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Warwick wykazały, że czas trwania i jakość snu, zmniejszają się do sześciu lat po urodzeniu dziecka – przy czym efekt ten jest silniejszy u kobiet.

Naukowcy z University of Warwick w Wielkiej Brytanii przestudiowali sen 4659 rodziców, którzy mieli dziecko w latach 2008–2015. W ciągu tych lat rodzice opowiadali również o swoim śnie w corocznych wywiadach. W pierwszych trzech miesiącach po porodzie, matki spały średnio o godzinę mniej niż przed ciążą, podczas gdy czas snu u ojców skrócił się o około 15 minut.

Badanie pokazuje, że po urodzeniu pierwszego dziecka i do sześciu lat po urodzeniu, czas trwania snu i satysfakcja ze snu, nie powracają do poziomu sprzed ciąży. 

Kobiety częściej doświadczają zaburzeń snu niż mężczyźni po narodzinach dziecka, co odzwierciedla fakt, że matki wciąż częściej pełnią rolę głównego opiekuna niż ojcowie – powiedziała Sakari Lemola z University of Warwick.

Gdy dzieci miały 4-6 lat, czas trwania snu był nadal o około 20 minut krótszy u matek i 15 minut krótszy u ojców, w porównaniu z czasem trwania snu przed ciążą.

Chociaż posiadanie dzieci jest głównym źródłem radości dla większości rodziców, możliwe jest, że zwiększone wymagania i obowiązki związane z rolą rodzica, prowadzą do skrócenia snu i obniżenia jakości snu nawet do sześciu lat po urodzeniu pierwszego dziecka – dodała Lemola.

Dodaj komentarz