Popularny lek na choelsterol niszczy koronawirusa

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że lek fenofibrat i jego aktywna postać – kwas fenofibrynowy – mogą zniszczyć koronawirusa SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach.

Naukowcy przeprowadzili badania przesiewowe potencjalnych leków, mierząc dimeryzację ludzkiego receptora enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2). ACE2 to dimer złożony z dwóch prostszych cząsteczek, który wpływa na jego zdolność do wiązania się z białkiem S koronawirusa (białkiem kolczastym). Badacze zidentyfikowali fenofibrat, którego aktywna forma destabilizuje domenę wiążącą receptor (RBD) wirusowego białka kolca i hamuje jego wiązanie z ACE2.

Fenofibrat i kwas fenofibrynowy zostały przetestowane przez dwa niezależne laboratoria na hodowanych komórkach Vero zakażonych dwoma różnymi izolatami SARS-CoV-2. W obu przypadkach fenofibrat i kwas fenofibrynowy w klinicznie istotnych stężeniach zmniejszały infekcję wirusową nawet o 70 procent.

Ponieważ lek jest bezpieczny i jest już stosowany w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu i wysokiego stężenia lipidów we krwi, może być potencjalnym środkiem terapeutycznym, który należy ocenić pod kątem leczenia SARS-CoV-2.

Dodaj komentarz