Ponad 70% dorosłych w USA nie zdaje sobie sprawy z ryzyka związanego z HPV

Naukowcy z University of Texas odkryli, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety w Stanach Zjednoczonych, mają ograniczoną świadomość faktu, że nieleczone infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) mogą prowadzić do raka odbytu, narządów płciowych i jamy ustnej.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), HPV – infekcja przenoszona drogą płciową – „jest tak powszechna, że prawie wszyscy aktywni seksualnie mężczyźni i kobiety zarażają się wirusem w pewnym momencie swojego życia”. Chociaż HPV może przyjść i zniknąć niezauważony, dla niektórych osób może niestety mieć poważniejsze konsekwencje.

Na przykład, HPV może prowadzić m.in. do raka szyjki macicy, raka odbytu, prącia i raka jamy ustnej. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa HPV, CDC zaleca, aby nastolatki i młodzi dorośli w wieku 11–27 lat, zostali zaszczepieni przeciwko wirusowi.

Pomimo faktu, że HPV może zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka, nowe badanie przeprowadzone przez University of Texas Health Science Center w Houston School of Public Health wykazało, że większość dorosłych w Stanach Zjednoczonych nie zdaje sobie sprawy z tych zagrożeń.

„Brak wiedzy mógł przyczynić się do niskiego wskaźnika szczepień przeciwko HPV w Stanach Zjednoczonych” – mówi główny autor badania, doktor Ashish Deshmukh.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „JAMA Pediatrics”.

Dodaj komentarz