Plastikowe naczynia – dlaczego należy ich unikać?

Stosowanie plastikowych przyborów wolnych od bisfenolu A, stwarza takie samo zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, jak produkty zawierające szkodliwe chemikalia – odkryli naukowcy z University of Missouri.

Eksperci zbadali wpływ bisfenolu S (BPS), substytutu bisfenolu A na łożysko myszy, modelując wpływ chemikaliów na ciężarne matki i ich nienarodzone dzieci. Okazało się, że BPS krążący we krwi kobiety może być przenoszony przez łożysko do płodu.

Ponieważ łożysko jest głównym źródłem serotoniny niezbędnej do rozwoju mózgu w zarodku, obecność substancji chemicznych może prowadzić do wrodzonych zaburzeń neurologicznych. BPS zmniejsza obecność serotoniny w łożysku, którego niski poziom zagraża pełnemu rozwojowi mózgu.

Bisfenol A wiąże się z jądrowym receptorem estrogenowym i zmienia aktywność niektórych genów. Zmienia również produkcję enzymów steroidogennych i modyfikuje szereg kaskad sygnalizacyjnych. Wykazano, że związek ten powoduje zaburzenia hormonalne, takie jak wady rozwojowe układu moczowo-płciowego, a także bezpłodność, otyłość i raka.

Dodaj komentarz