Picie kawy zmniejsza…
Naukowcy z Baylor College of Medicine w Stanach Zjednoczonych udowodnili, że picie kawy często zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i zaburzeń czynności wątroby.
W badaniu wzięły udział 34 osoby, które przeszły kolonoskopię przesiewową i nie miały zmian patologicznych w okrężnicy. Wolontariusze wypełnili kwestionariusze wskazujące na częstotliwość picia kawy. Specjaliści pobrali 97 próbek błony śluzowej z różnych odcinków jelit pacjentów i wyizolowali DNA mikroorganizmów tworzących mikroflorę. Następnie DNA kodujący rybosomalny RNA 16S namnożono podczas amplifikacji, tj. utworzono dodatkowe kopie izolowanych genów, co ułatwiło ich identyfikację.
Naukowcy ustalili sekwencję nukleotydową DNA, określając ich przynależność do różnych grup bakterii. Następnie porównali różnorodność mikroorganizmów i częstotliwość taksonów z wysokim (ponad 82,9 miligrama dziennie) i niskim (mniej niż 82,9 miligrama) spożyciem kofeiny.
Okazało się, że u tych, którzy pili dużo kawy, różnorodność alfa, czyli różnorodność w społecznościach mikrobiologicznych, była wyższa niż u reszty. Również grupy mikroorganizmów wśród miłośników kawy znacznie różniły się od tych, które żyły w jelitach uczestników, którzy spożywali mało kofeiny.