Picie alkoholu nieodwracalnie zmieniło mózgi myszy w badaniach
Jak donosi magazyn naukowy „PNAS”, w przeprowadzonym niedawno badaniu, alkohol zakłócił sygnalizację w neuronach mózgu u myszy i much.
Nawet jednorazowe spożycie alkoholu nieodwracalnie zmienia morfologię neuronów mózgowych – wykazano. Do takiego wniosku doszli niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Kolonii oraz uniwersytetów w Mannheim i Heidelbergu, którzy opublikowali wyniki badania w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
W eksperymentach z muszkami owocowymi Drosophila melanogaster i myszami wykazano, że nawet niewielkie ilości alkoholu zmieniają funkcję synaps i dynamikę mitochondriów w komórkach, przygotowując grunt pod uzależnienie od alkoholu.
Mitochondria to organelle, które dostarczają komórce energii i poruszają się w cytoplazmie, aby działać wydajnie. Jednak niewielka dawka alkoholu zakłóciła tę zdolność poruszania się i przekazywania sygnałów.
Pogorszenia te pozostały stałe i towarzyszyły im zmiany behawioralne. Tak więc zarówno u myszy, jak i u muszek owocowych, zaobserwowano zwiększone spożycie alkoholu w późniejszym okresie życia. Sugeruje to, że podobny wzór może zostać zaobserwowany u ludzi.
Niektóre z obserwowanych zmian morfologicznych mogą wpływać na tworzenie się pamięci związanej z etanolem. Wraz z migracją mitochondriów w neuronach, które są również ważne dla sygnalizacji przez synapsy i plastyczności, autorzy badania sugerują, że te zależne od etanolu zmiany komórkowe mają kluczowe znaczenie dla rozwoju zachowań uzależniających.