Pary mają podobną budowę genetyczną

Wybrałeś/-aś swoją drugą połówkę, bo przeciwieństwa się przyciągają czy dlatego, że macie wiele wspólnego? Naukowcy znajdują coraz więcej dowodów na prawdziwość drugiego stwierdzenia, nawet jeśli chodzi o strukturę genetyczną.

Na łamach „Proceedings of the National Academy of Science” badacze napisali, że małżonkowie są bardziej podobni genetycznie niż osoby losowo wybrane z tłumu.

Ugruntowana już jest opinia, że małżonkowie są bardziej podobni do siebie niż inne osoby, jeśli chodzi o ważne cechy, takie jak poziom edukacji. Genetyczne podobieństwo lub jego brak jest już dużo mnie zrozumiałe – napisali autorzy.

Naukowcy porównali 1,7 miliarda polimorfizmów pojedynczych nukleotydów (ang. single nucleotide polymorphisms – SNPs) z genomem 825 nie latynoskich, białych, heteroseksualnych amerykańskich małżeństw z polimorfizmami losowo wybranych par nie będących w związku małżeńskim i odkryli, że istnieje pewien stopień podobieństwa na poziomie genetycznym. Jednak nadal nie ma to tak dużego znaczenia, jak np. wykształcenie. Według naukowców, genetyka może składać się zaledwie na 1/3 magnetyzmu, jaki generuje podobny poziom wykształcenia.

Naukowcy mogliby pomóc socjologom odkryć zasady procesu dobierania partnera oraz to czy i dlaczego ludzie dobierają się w pary na podstawie cech takich jak wzrost, wykształcenie, religijność oraz poglądy polityczne. Badania te mogłyby również pomóc w ulepszeniu modelu statystycznego dla epidemiologii genetycznej.

Autorzy badania zaznaczają jednak, że konieczne będzie przeprowadzenie badań o większym zakresie, które włączyłyby w swoje ramy więcej ras, pary międzyrasowe oraz pary homoseksualne.

Dodaj komentarz