Palenie tytoniu w czasie ciąży może wpływać zarówno na zdrowie niemowlęcia, jak i matki

Wiadomo, że palenie w czasie ciąży stanowi zagrożenie zarówno dla dziecka, jak i matki, ale nowe badania dostarczają szczegółowych dowodów na związek między paleniem przez matki a hospitalizacją dzieci, a także chorobami przy urodzeniu, które mogą prowadzić do długotrwałego złego stanu zdrowia.

Badania przeprowadzone przez University of Glasgow dostarczają solidnych szacunków dotyczących wpływu palenia matek na zdrowie niemowląt i dzieci. Badania, opublikowane w czwartek w czasopiśmie medycznym „BMJ Open”, zawierają bardziej szczegółowe dane na temat związku między paleniem przez matkę w ciąży i hospitalizacją w okresie dzieciństwa, a także warunkami porodowymi, które mogą prowadzić do długotrwałego złego stanu zdrowia i wyniszczających stanów, takich jak np. zapalenie opon mózgowych czy śmierć przy urodzeniu.

Nasze badania dostarczają dalszych dowodów na szkodliwe skutki palenia tytoniu przez matki w ciąży – powiedział David Tappin, profesor badań klinicznych dla dzieci na Uniwersytecie w Glasgow.

Dodaj komentarz