Palenie papierosów przyspiesza starzenie się mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii stwierdzili, że palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi, otyłość i cukrzyca, powodują przedwczesne starzenie się mózgu.

W badaniu wzięły udział 9772 osoby w wieku od 44 do 79 lat. Ochotnicy przeszli rezonans magnetyczny w celu znalezienia powiązań między strukturą mózgu a czynnikami, które przyczyniają się do uszkodzenia naczyń krwionośnych i pogorszenia ukrwienia centralnego układu nerwowego.

Okazało się, że z wyjątkiem wysokiego poziomu cholesterolu, wszystkie inne czynniki, zwłaszcza palenie tytoniu, ciśnienie krwi i cukrzyca, przyczyniają się do zmniejszenia ilości istoty szarej – zbiorczych ciał komórkowych neuronów, komórek glejowych i naczyń włosowatych mózgu. Ponadto, w wyniku tych szkodliwych czynników, objętość mózgu uczestników spadła, a stan istoty białej pogorszył się.

U osób z najwyższym ryzykiem uszkodzenia naczyń, objętość mózgu zmniejszyła się o 3 procent w porównaniu z normą, a istota biała miała 1,5 razy więcej uszkodzeń. Obszary dotknięte chorobą obejmowały struktury odpowiedzialne za myślenie, jak również te, które zwykle występują w przypadku choroby Alzheimera.

Dodaj komentarz