Palenie – lepiej rzucać stopniowo czy od razu?
Palacze, stopniowo zmniejszając liczbę wypalanych papierosów, rzadziej pozbywają się uzależnienia w porównaniu z tymi, którzy robią to natychmiast. Wnioski te płyną z badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców, autorów artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Annals of Internal Medicine”.
Nicola Lindson-Hawley i jej koledzy zaangażowali do badania 697 palących ochotników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy. Wszyscy z uczestników musieli rzucić palenie. Przedstawiciele pierwszej grupy z dnia na dzień przestali palić papierosy, a druga grupa zaczęła stopniowo zmniejszać użycie papierosów. Wszyscy wolontariusze mieli równy dostęp do plastrów nikotynowych i antynikotynowej gumy do żucia.
Po pół roku, naukowcy przeprowadzili wśród ochotników ankietę na temat tego, jak skutecznie rzucili palenie. Ponadto, badacze zmierzyli uczestnikom stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Okazało się, że 49% przedstawicieli pierwszej grupy zaprzestało palenia tytoniu. Wśród tych, którzy stopniowo przygotowywali się do rzucenia palenia, liczba ta wynosiła zaledwie 39 procent.