Palacze są mniej wydajni w pracy

Szukasz motywacji do rzucenia palenia? Przedstawiamy kolejny powód, dla którego warto walczyć z nałogiem.

Palenie papierosów szkodzi nie tylko zdrowiu. Jeśli nie odmawiasz sobie w pracy codziennej przerwy na papierosa, możesz wiele stracić w oczach pracodawcy. Jedna z firm oferujących komputerowe systemy analiz czasu pracy obliczyła, że taka przerwa palacza może kosztować firmę nawet 2,5 tys. zł rocznie. Kalkulacja jest prosta. Osoba, której płaca wynosi 2 tys. złotych netto, zarabia 12,50 zł na godzinę. Nawet pięć dziesięciominutowych przerw w pracy, to znaczne obniżenie wydajności pracownika. Dziennie traci on 10,42 zł. W przeliczeniu miesięcznym jest to już kwota 208,40 zł, a rocznie 2500,80 zł.

Nic więc dziwnego, że pracodawcy chcą doceniać osoby niepalące nagrodami. Jak twierdzi Andrzej Sobczak, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, gratyfikacja za niepalenie musiałaby być jednak bardzo wartościowa, bowiem niewielka kwota nie przekona do walki z nałogiem nawet osoby o niskich dochodach. Według profesora, premia za niepalenie lub sankcje za przerwy na papierosa, nie rozwiązują tego problemu.

Sposobem na zakończenie procederu przerwy na papierosa, może okazać się papieros elektroniczny, który pozwala na przyjmowanie nikotyny w formie, która jest mniej szkodliwa dla zdrowia. Takiego papierosa można używać w pomieszczeniach biurowych, nie tracąc czasu na kilkuminutowe przerwy. Problemem może być jednak koszt zakupu papierosa, ale zwraca się on podczas dłuższego użytkowania.

Kilka lat temu przeprowadzono akcję, która miała nakłonić pracowników do rzucenia palenia, podjął zarząd Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Spośród 540 zatrudnionych, palaczami było wówczas 36% pracowników. Nagrodą dla pracownika, który odmówi sobie papierosów przez 3 miesiące, miał być rower górski. Niestety, wśród nich nie znalazł się szczęśliwy wygrany. Zarząd placówki planuje jednak kolejną edycję przedsięwzięcia. Szpital ten ma nadany bowiem tytuł Szpitala Promującego Zdrowie, a jak mówi jego rzecznik – Anita Przytocka, dopiero druga lub trzecia próba walki z paleniem przynosi efekt.

Warto więc podjąć działania, które pomogą nam utrzymać dobre zdrowie oraz przynieść korzyści w pracy. Walcząc z nałogiem, na pewno wiele zyskamy w oczach pracodawcy.

Dodaj komentarz