Otrzymano pierwsze wyniki testu na szczepionkę koronawirusową

Amerykańscy lekarze otrzymali pierwsze wyniki badań przedklinicznych nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Zostało to zgłoszone przez serwis prasowy University of Pittsburgh w odniesieniu do artykułu opublikowanego w magazynie „EBioMedicine”.

Potencjalna szczepionka po przyjęciu wytwarza przeciwciała swoiste wobec SARS-CoV-2 w ilościach uważanych za wystarczające do zneutralizowania wirusa. Odkrycie potencjalnego leku oparto na doświadczeniach zdobytych podczas walki z wirusami SARS-CoV w 2003 r. i MERS-CoV w 2014 r.

„Można powiedzieć, że z góry wiedzieliśmy, jak radzić sobie z nowym wirusem” – powiedziała Andrea Gambotto, profesor nadzwyczajny na University of Pittsburgh (USA).

Naukowcy opracowali potencjalny lek na koronawirusa na podstawie gotowych fragmentów białka S, których wirus potrzebuje, aby pokonać odpowiedź immunologiczną i przeniknąć do komórki ludzkiej.

Po podaniu szczepionki podczas testów na myszach, ich ciało zaczęło wytwarzać dużą liczbę przeciwciał, które powinny połączyć się z cząsteczkami wirusa i zneutralizować je. Testów nie przeprowadzono na myszach zakażonych koronawirusem, ale eksperymenty z podobną szczepionką z MERS wykazały, że organizm skutecznie zneutralizował wirusa. Efekt stosowania leku utrzymywał się przez rok.

Oprócz tego eksperci zastosowali nowy mechanizm transportu leku do organizmu ludzkiego. Naukowcy wstrzyknęli szczepionkę specjalną łatką wielkości koniuszka palca, która ma około 400 maleńkich igieł. Po przyklejeniu plaster przenosi lek przez skórę, a następnie całkowicie się rozpuszcza.

Dodaj komentarz