Oto skuteczny sposób zapobiegania infekcji koronawirusem

Naukowcy z University College London w Wielkiej Brytanii wykazali, że częste mycie rąk wiąże się z niższym ryzykiem zarażenia koronawirusem i jest dobrym sposobem, aby temu zapobiec. Eksperci zalecają, aby myć ręce sześć do dziesięciu razy dziennie. Artykuł opublikowano w czasopiśmie „Wellcome Open Research”.

W badaniu wzięły udział 1633 osoby, z których większość miała ponad 16 lat. Obecność zakażenia koronawirusem określano rozmazami z jamy nosowej. Wolontariusze informowali również o tym, jak często przestrzegali higieny rąk. Częstotliwość mycia rąk została zdefiniowana jako niska (pięć razy dziennie lub mniej), średnia (6-10 razy dziennie) i wysoka (więcej niż 10 razy dziennie).

Okazało się, że umiarkowane mycie rąk wiąże się z 36-procentowym zmniejszeniem ryzyka zakażenia koronawirusem. Częstsza higiena nie doprowadziła do jeszcze większego zmniejszenia ryzyka.

Według dermatologów, środki antyseptyczne do dezynfekcji rąk powinny być używane nie częściej niż dwa razy dziennie. Jednocześnie zaleca się stosowanie środków dezynfekujących tylko w przypadku osób przebywających w miejscach publicznych. Zbyt częste mycie rąk mydłem i nadmierne stosowanie środków antyseptycznych może wysuszyć skórę.

Dodaj komentarz