Oto główne zagrożenie dla ludzkiego mózgu

Naukowcy z Cincinnati Children’s Hospital Medical Center w Stanach Zjednoczonych wykazali, że związane z transportem zanieczyszczenie powietrza w mieście, jest jednym z głównych zagrożeń dla mózgu dzieci i dorosłych.

W badaniu wzięło udział 147 dzieci w wieku 12 lat, które poddano rezonansowi magnetycznemu w celu uzyskania anatomicznych obrazów mózgu.

Eksperci stwierdzili, że zanieczyszczone powietrze powoduje zmniejszenie objętości istoty szarej i grubości warstwy korowej. Chociaż procentowa utrata jest znacznie niższa niż w przypadku chorób neurodegeneracyjnych, efekt ten może wpływać na rozwój różnych procesów psychicznych i fizycznych. Szara materia obejmuje obszary ludzkiego mózgu, które biorą udział w kontroli motorycznej i percepcji sensorycznej, takich jak wzrok i słuch.

Zanieczyszczenia powodują utratę szarej masy o 3-4 procent w obszarach takich jak płaty czołowe i ciemieniowe, a także móżdżek. Zmiany te mogą być nieodwracalne. Wyniki badań potwierdzają uzyskane wcześniej dane mówiące o tym, że zanieczyszczone powietrze przyczynia się do chorób neurodegeneracyjnych i zaburzeń rozwoju układu nerwowego.

Dodaj komentarz