Oto główna przyczyna śmierci setek tysięcy dzieci rocznie
Eksperci z Health Effects Institute oraz Institute for Health Metrics and Evaluation ujawnili wyniki globalnego badania, zgodnie z którym zanieczyszczenie powietrza było główną przyczyną około pół miliona zgonów niemowląt na całym świecie w 2019 roku. Pełny raport jest dostępny na stronie internetowej State of Global Air 2020.
Według naukowców, w 2019 roku zanieczyszczenie powietrza znalazło się na czwartym miejscu wśród czynników zwiększających ryzyko śmierci. Szacuje się, że spowodowało to 6,75 mln przedwczesnych zgonów. Jednocześnie unoszące się w powietrzu cząsteczki PM2,5 (o średnicy 2,5 mikrometra) są odpowiedzialne za 4,14 mln zgonów, zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach – za 2,31 mln zgonów, a ozon – za 365 tys. zgonów. Łącznie te formy zanieczyszczenia były przyczyną 1 na 9 zgonów na całym świecie.
Atmosferyczne PM2,5 i zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach zabiły prawie 500 tys. dzieci poniżej pierwszego miesiąca życia. Chociaż istnieje wiele danych na temat zagrożeń związanych z drobnymi pyłami, poziomy narażenia na PM2,5 pozostawały wysokie lub rosły w ciągu ostatniej dekady, zwłaszcza w niektórych częściach Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Poziom ozonu nadal rośnie z powodu emisji prekursorów i zmian klimatycznych.
Wysoka śmiertelność niemowląt wynika z faktu, że dzieci urodzone z niską masą urodzeniową są bardziej podatne na infekcje i zapalenie płuc. Płuca wcześniaków mogą też nie być w pełni rozwinięte, co czyni je podatnymi na choroby układu oddechowego. Zanieczyszczenie powoduje również uszkodzenie mózgu.