Optymizm może zmniejszyć ryzyko cukrzycy u kobiet
Badania oparte na danych z długotrwałego badania zwanego Inicjatywą Zdrowia Kobiet (WHI) zbadały, czy związek między cechami osobowości a ryzykiem cukrzycy jest uzależniony od zachowań, takich jak dieta, palenie tytoniu lub aktywność fizyczna.
Pozytywne cechy osobowości, takie jak optymizm, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 – stwierdzono w badaniu z udziałem kobiet po menopauzie.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Menopause” wzięło udział 139 924 kobiet po menopauzie, które na początku nie miały cukrzycy. W ciągu 14 lat, zidentyfikowano 19 240 przypadków cukrzycy typu 2.
Wyniki kobiet z wyższym kwartylem optymizmu porównano z wynikami kobiet, które cechowały się najmniejszym optymizmem. Te pierwsze miały o 12 procent niższe ryzyko wystąpienia cukrzycy. Pesymizm był silniej związany z ryzykiem pojawienia się cukrzycy u kobiet, które nie były otyłe w porównaniu do kobiet, które były.
Cechy osobowości pozostają niezmienne przez całe życie; dlatego kobiety o podwyższonym ryzyku cukrzycy, które cechują się niskim optymizmem oraz wysoką negatywnością i wrogością, powinny mieć strategie profilaktyczne dostosowane do ich typów osobowości – powiedziała JoAnn Pinkerton, dyrektor wykonawcza North American Menopause Society (NAMS).
Wyniki wskazują, że niski optymizm i wysoka negatywność, były bezpośrednio skorelowane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy u kobiet po menopauzie, niezależnie od innych zachowań zdrowotnych i objawów depresji.
Wcześniej naukowcy wykazali, że wyższe poziomy wrogości powiązane są z wysokim poziomem glukozy na czczo, insulinoopornością i przewlekłą cukrzycą.