Opracowano prosty sposób na wykrycie 50 rodzajów raka

Międzynarodowy zespół naukowców znalazł sposób na wykrycie 50 rodzajów raka. Metoda oparta jest na prostym badaniu krwi z wykorzystaniem specjalnego algorytmu.

Podczas badań, specjaliści sprawdzili prawie siedem tysięcy próbek krwi. W 99 procentach przypadków diagnoza określona przez algorytm okazała się trafna. Jednocześnie naukowcy uważają, że należy poprawić tę metodę, ponieważ istnieje pewne ryzyko uzyskania fałszywej diagnozy.

Test wykrył 50 różnych rodzajów raka z dokładnością zaledwie 44 procent. Naukowcy odkryli, że różni się on w zależności od stadium choroby: we wczesnych stadiach dokładność sięga zaledwie 18 procent, podczas gdy w późniejszych stadiach zagwarantowane jest 100% prawdopodobieństwo prawidłowej diagnozy.

Nowa metoda testowania oparta jest na programie komputerowym, który analizuje wzorce metylacji DNA z tysięcy próbek krwi. Algorytm otrzymał próbki krwi od 1521 pacjentów onkologicznych i 1531 zdrowych osób. Program zapamiętał charakterystyczne wzorce określonych rodzajów raka, aby znaleźć je w próbkach krwi pacjentów. Badanie zostało sfinansowane przez startup Graala, którego jednym z inwestorów jest założyciel Amazon – Jeff Bezos.

Dodaj komentarz