Opracowano nową metodę niszczenia komórek nowotworowych

Naukowcy z University of Oregon opracowali nową metodę niszczenia komórek nowotworowych za pomocą nanocząstek magnetycznych.

Nanocząstki są wstrzykiwane do guza, a następnie wystawiane na zmienne pole magnetyczne. W rezultacie, cząstki są podgrzewane do temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza, a komórki rakowe umierają. Jednak w przypadku niektórych typów nowotworów złośliwych (rak prostaty lub jajnika) bezpośrednie wstrzyknięcie nie jest możliwe, więc nanocząstki wstrzykuje się do żyły lub jamy brzusznej.

Naukowcy stworzyli nowy rodzaj cząstek, które po systemowym wprowadzeniu do organizmu w rozsądnych dawkach, gromadzą się wystarczająco dobrze w guzie. W tym celu badacze połączyli nanocząstki tlenku żelaza w heksagonalne konglomeraty z dodatkiem kobaltu i manganu. Zostały one umieszczone w biodegradowalnej membranie, a następnie przetestowane w mysim modelu raka jajnika.

W maju naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali nową metodę dostarczania leków chemioterapeutycznych do glejaka. Badacze wykorzystali liposomy wyposażone w „ogony” transferyny, które dostają się do tkanki złośliwej, uwalniają lek i zabijają więcej komórek niż istniejące metody leczenia.

Dodaj komentarz