Operacje plastyczne niewskazane dla pacjentów z problemami psychologicznymi

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, duży odsetek osób, które przechodzą operacje plastyczne – to osoby z problemami psychologicznymi oraz ofiary przemocy domowej.

Zespół z Institute of Education w Anglii sugeruje, że w niektórych przypadkach stan psychiczny pacjenta może pogorszyć się po operacji plastycznej.

W wyniku skandalu z udziałem firmy Poly Implant Prothese, brytyjskie Ministerstwo Zdrowia zleciło zespołowi przeprowadzenie usystematyzowanego przeglądu badań nad zabiegami chirurgii plastycznej.

Badacze zebrali i przeanalizowali dane z 192 badań i odkryli, że wiele osób, które decydowały się na operację plastyczną, było w patologicznym związku lub miało inne problemy w życiu prywatnym. Nie udało się jednak określić, czy to właśnie te czynniki pchnęły pacjentów w stronę chirurgii plastycznej.

W porównaniu z osobami, które nigdy nie poddały się żadnemu zabiegowi chirurgii plastycznej, bardzo duży odsetek operowanych pacjentów miał problemy psychologiczne, takie jak depresja czy zaburzenia obrazu ciała (ang. body dysmorphic disorder lub BDD). Ginny Brunton wraz z zespołem odkryli, że operacja plastyczna nie poprawiała stanu psychicznego osób cierpiących na te zaburzenia, a u niektórych nawet pogarszała stan psychiczny.

Ważne jest, aby oferować inne rozwiązania pacjentom wyrażającym zainteresowanie operacją plastyczną, a u których wiemy, że występują lub są przesłanki, co do tego, że mogą u nich występować zaburzenia psychiczne – powiedzieli badacze.

Jak dodaje Ginny Brunton:

Te sprawy muszą być omówione z pacjentami, zanim ci przejdą operacje, takie jak lifting twarzy lub korekcja nosa. Istotne jest, aby informować pacjentów o zwiększonym ryzyku, że ich stan psychiczny może się pogorszyć po zabiegu.

Niektóre z badań wykazały również, że występuje większe ryzyko śmierci (włączając w to samobójstwo) u pacjentek, które przeszły operację powiększenia piersi. Według Brunton należy przeprowadzić więcej badań na tym polu.

Dodaj komentarz