Onkolodzy odkryli nieoczekiwany objaw raka. Widać go gołym okiem

Zespół światowych onkologów odkrył nieoczekiwany objaw raka. Chodzi o ludzkie dłonie. Badacze wykazali, że u osób z nowotworami, bardzo często pojawiają się zmiany w obrębie tego narządu.

Onkolodzy stwierdzili, że blizny, guzy i swędzenie na dłoniach, mogą być oznakami śmiertelnej choroby. Wyjaśnili, że 90 procent przypadków blizn na dłoniach jest związanych z wewnętrznymi nowotworami złośliwymi. Należy zauważyć, że takie objawy mogą być związane z rakiem żołądka lub płuc, a także czasami wskazują na złośliwe nowotwory w obrębie głowy lub w drogach moczowych. Eksperci ostrzegają, że jeśli pojawią się jakiekolwiek nietypowe zmiany w dłoniach, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Wcześniej naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badanie, które ujawniło, że nadmierna potliwość, może sygnalizować rozwój choroby onkologicznej. Zdaniem ekspertów, pocenie się może być oznaką wielu nowotworów. Mowa tu w szczególności o chłoniaku, białaczce, raku kości i wątroby, a także międzybłoniaku. Eksperci twierdzą, że objaw ten nasila się najczęściej w nocy.

Rak jest główną przyczyną zgonów na całym świecie, odpowiadając za prawie 10 milionów zgonów w 2020 r., czyli prawie co szósty zgon. Najczęstszymi nowotworami są nowotwory piersi, płuc, okrężnicy i odbytnicy oraz prostaty.

Około jedna trzecia zgonów z powodu raka jest spowodowana paleniem tytoniu, wysokim wskaźnikiem masy ciała, spożyciem alkoholu, niskim spożyciem owoców i warzyw oraz brakiem aktywności fizycznej.

Infekcje rakotwórcze, takie jak wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i zapalenie wątroby, są odpowiedzialne za około 30% przypadków raka w krajach o niskim i średnim dochodzie. Wiele nowotworów można wyleczyć, jeśli zostaną wcześnie wykryte i skutecznie leczone.

Dodaj komentarz