Oglądanie telewizji może prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych

Ostatnie badania wykazały, że osoby starsze, które oglądały telewizję przez co najmniej 3,5 godziny dziennie, odnotowały znaczny spadek pamięci werbalnej.

Podczas wcześniejszych badań odkryto związek między spadkiem koncentracji, pamięci i poziomem koncentracji u dzieci w wyniku oglądania telewizji. Ostatnie badania wykazały, że seniorzy, którzy spędzali co najmniej 3,5 godziny dziennie na oglądaniu telewizji, doświadczyli znacznego spadku werbalnej pamięci.

Naukowcy z University College London w Wielkiej Brytanii gromadzili i analizowali przez ponad 6 lat dane z udziałem 3662 dorosłych w wieku 50 lat i starszych. Uczestnicy badania musieli zapamiętać i przywołać listy słów w określonym czasie. Kolejny test wymagał od nich podania jak największej liczby przykładów kategorii (np. nazw miejsc zaczynających się na literę A), które mogą wymyślić w konkretnym czasie.

Stwierdzono, że osoby, które oglądały telewizję przez 3,5 godziny lub dłużej dziennie, odnotowały średni spadek pamięci o 8–10%. Z drugiej strony ludzie, którzy oglądali telewizję przez mniejszą liczbę godzin dziennie w tym samym okresie, mieli stosunkowo mniejszy (4–5 procent) spadek pamięci werbalnej.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Dodaj komentarz