Odkryto związek pomiędzy zażywaniem antydepresantów i przybieraniem na wadze

Leki przeciwdepresyjne (znane również jako antydepresanty) są jednymi z najczęściej przepisywanych leków w Stanach Zjednoczonych. Według statystyk, przyjmuje je 11 proc. Amerykanów w wieku 12 lat i więcej. Niektóre źródła szacują, że aż 25 proc. osób zażywających tego typu leki, doświadcza niekontrolowanego przybierania na wadze. Z czego może to wynikać?

Dlaczego niektóre leki przeciwdepresyjne powodują przyrost masy ciała?

Naukowcy nie rozumieją w pełni, dlaczego u niektórych osób leki przeciwdepresyjne powodują zwiększenie masy ciała. Jedna z teorii mówi, że specyfiki te mogą mieć wpływ na nasz metabolizm i poziom odczuwanego przez nas głodu. Sama depresja również może powodować u niektórych osób zwiększenie masy ciała (i utratę wagi u innych).

Jak działają leki przeciwdepresyjne?

Leki przeciwdepresyjne wpływają na produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika, który reguluje lęk i nastrój, jednocześnie kontrolując nasz apetyt. Zmiany te mogą zwiększyć naszą ochotę na bogate w węglowodany potrawy, takie jak chleb, makaron i desery.

Kiedy ludzie są przygnębieni, może to mieć ogromny wpływ na ich apetyt. Jedni będą głodni, zaś inni stracą ochotę na jedzenie. Depresja może również prowadzić do zmęczenia i braku aktywności fizycznej, a to z kolei, może powodować przyrost masy ciała. Jeśli pacjent doświadcza podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych przybierania na wadze, może to wskazywać, że leki nie zwalczają skutecznie depresji – twierdzą badacze.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Ważne jest, aby zawsze szukać pomocy w leczeniu depresji, a leki przeciwdepresyjne są bardzo skutecznym sposobem leczenia. Jednak przed rozpoczęciem terapii, pacjenci powinni omówić z lekarzem skutki uboczne zażywania antydepresantów, aby wiedzieć, czego mogą się spodziewać. Osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne powinny również poinformować lekarza, jeśli wystąpią u nich jakiekolwiek działania niepożądane, w tym zwiększenie masy ciała.

Liczne badania wskazują, że ćwiczenia mogą skutecznie poprawić nasz nastrój i zmniejszyć depresję. Warto też skonsultować się z dietetykiem, aby opracować odpowiedni plan żywienia, który nie będzie mieć negatywnego wpływu na leczenie. Można również porozmawiać z lekarzem o zmianie dawki lub przestawić się na inny lek przeciwdepresyjny, aby zmniejszyć efekty uboczne i utrzymać prawidłową masę ciała. Czasami, przejście na inny lek przeciwdepresyjny, może zmniejszyć niepożądane objawy.

Ważne!

Pamiętaj, aby nigdy nie przyjmować leków na utratę masy ciała lub suplementów diety, bez wcześniejszego skonsultowania się z lekarzem, ponieważ mogą one zaburzać działanie leków przeciwdepresyjnych.

Dodaj komentarz