Odkryto związek między brakiem snu a otyłością

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze zbadali związek między brakiem snu a powstawaniem otyłości. Jak wynika z badań, niewystarczająca ilość snu sprawia, że ​​próby odchudzania stają się nieskuteczne.

Eksperci przeanalizowali dane zebrane od 195 otyłych osób dorosłych (w wieku od 18 do 65 lat) w badaniu S-LiTE, aby prześledzić związek między czasem trwania snu a tempem odchudzania podczas stosowania diet odchudzających.

Badani mieli wskaźnik masy ciała od 32 do 43, stosowali dietę niskokaloryczną (800 kilokalorii dziennie) przez osiem tygodni, a także stracili średnio 12% masy ciała.

Uczestnicy zostali losowo podzieleni na 4 grupy: w jednej pacjentom przez rok wstrzykiwano placebo, w drugiej codziennie podawano im 3 mg liraglutydu (środka odchudzającego), w trzeciej grupie osoby wykonywały cztery treningi sportowe w tygodniu, a w ostatniej grupie uczestnicy eksperymentu otrzymywali dawkę leku i uprawiali sport. Również jakość snu mierzono u badanych za pomocą urządzeń technicznych i kwestionariuszy wskaźnika jakości snu (PSQI).

Po ośmiotygodniowej diecie niskokalorycznej, jakość i czas trwania snu poprawiły się u wszystkich pacjentów. Ponadto, rok po eksperymencie uczestnicy z grupy trzeciej odnotowali poprawę jakości snu dzięki niskokalorycznej diecie, w przeciwieństwie do osób z grupy czwartej.

Dodaj komentarz