Odkryto wpływ pogody na rozprzestrzenianie się koronawirusa

Czy pogoda może mieć wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa? To pytanie postanowił zgadać zespół światowych ekspertów z ONZ.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), wyspecjalizowana agencja ONZ, nie znalazła dowodów na to, że warunki pogodowe znacząco wpływają na tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Badacze przypominają, że choroby układu oddechowego często mają charakter sezonowy, zwłaszcza w klimacie umiarkowanym. Fakt ten podsycił spekulacje, że ​​COVID-19 będzie w dużej mierze chorobą sezonową. Okazało się jednak, że w 2020 roku, dynamika rozprzestrzeniania się tego wirusa, zależała bardziej od działań podejmowanych przez rządy niż od czynników meteorologicznych.

Eksperci podkreślili, że nie ma jeszcze dowodów na to, że bezpośredni wpływ meteorologiczny na wirusa, znacząco wpływa na poziom jego przenoszenia w rzeczywistych warunkach na świecie. Nie ma również potwierdzenia informacji o wpływie zanieczyszczenia powietrza na żywotność wirusa.

Niemniej jednak, współprzewodniczący grupy ekspertów, którzy pracowali nad raportem, Ben Zaitchik, wezwał szefów państw na półkuli północnej, aby nie łagodzili restrykcji ze względu na wzrost temperatury.

„W pierwszym roku pandemii widzieliśmy, że fale infekcji nasilają się w cieplejszych porach roku i nic nie wskazuje na to, że w tym roku nie może się to powtórzyć” – podsumował.

Dodaj komentarz