Odkryto tajemnicę śmiertelnych powikłań koronawirusa

Naukowcy stworzyli model struktury części białka S koronawirusa (białka wypustki), które działa jak superantygen wywołujący nadmierną reakcję układu odpornościowego. Wieloukładowy zespół zapalny (MIS-C) występuje u niektórych dzieci zakażonych SARS-CoV-2 i obejmuje objawy, takie jak utrzymująca się gorączka i stan zapalny, który może uszkodzić wiele narządów.

Eksperci zbadali, w jaki sposób białko kolca oddziałuje z odpornymi komórkami T. W normalnych warunkach pomagają one człowiekowi zwalczać infekcję, ale gdy komórki są aktywowane w nienormalnie dużych ilościach, wytwarzane są nadmierne ilości cytokin zapalnych, które biorą udział w przekazywaniu sygnałów. Rezultatem jest burza cytokin.

Okazało się, że pewna część białka S, która oddziałuje z komórkami T, wykazuje uderzające podobieństwa w sekwencji aminokwasowej i strukturze z białkiem bakteryjnym, które powoduje zespół wstrząsu toksycznego. Wyniki zwiększają prawdopodobieństwo, że opcje leczenia zespołu wstrząsu toksycznego, takie jak dożylna immunoglobulina i steroidy, mogą być skuteczne w leczeniu MIS-C u dzieci i burzy cytokinowej u dorosłych – stwierdzili naukowcy.

Dodaj komentarz