Odkryto tajemnicę nieśmiertelności genetycznej

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji odkryli, w jaki sposób komórki rozrodcze w rozwijających się zarodkach są chronione przed uszkodzeniem, co zapewnia ciągłość przekazywania informacji dziedzicznych z pokolenia na pokolenie. O odkryciu tajemnicy genetycznej nieśmiertelności donosi artykuł opublikowany w czasopiśmie „Nature”.

Badacze odkryli, że białko SPOCD1 odgrywa kluczową rolę w ochronie plemników na wczesnych etapach rozwoju. Komórki embrionalne w zarodku przechodzą przeprogramowanie epigenetyczne, co czyni je podatnymi na transpozony lub „skaczące geny” – regiony DNA, które mogą się poruszać i rozmnażać w genomie komórki. Transpozony mogą uszkadzać białka kodujące genu i prowadzić do bezpłodności.

Komórki embrionalne zapewniają przekazywanie informacji dziedzicznych. SPOCD1 sprzyja metylacji, czyli przyłączaniu grup metylowych do DNA, co pozwala na blokowanie transpozonów.

Po utracie białka myszy laboratoryjne zaczynają cierpieć na bezpłodność. Ponadto SPOCD1 jest powiązany z wieloma innymi ważnymi cząsteczkami, w tym z białkiem MIWI2 i małymi niekodującymi RNA należącymi do klasy piRNA. Wszystkie te związki odgrywają ważną rolę w regulacji transpozonów.

Dodaj komentarz