Odkryto sposób na spowolnienie rozwoju złośliwego guza trzustki 

Amerykańscy naukowcy znaleźli sposób na spowolnienie rozwoju jednej z najbardziej śmiertelnych form raka – złośliwego guza trzustki.

Eksperci przebadali 3300 pacjentów z rakiem trzustki. 250 z nich miało mutacje genu BRCA, które zwiększają ryzyko różnych typów nowotworów, w tym raka jajnika, prostaty i raka piersi. Ta wada, wynikająca z wielu różnych czynników (światło słoneczne, azbest), zmniejsza zdolność organizmu do prawidłowej naprawy uszkodzonego DNA. W rezultacie, komórki z taką mutacją odradzają się, stając się rakowate.

Terapia PARP jest stosowana do zwalczania choroby, która ostatecznie kończy system naprawy DNA przez zabijanie komórek nowotworowych. Jednym z leków o tym mechanizmie działania jest olaparib. Okazało się, że stosowanie olaparibu zmniejsza ryzyko progresji choroby o 47 procent w porównaniu z grupą kontrolną. U pacjentów go otrzymujących, opóźnienie raka trwało od 3,8 do 7,4 miesiąca.

Nowe podejście pozwala na pewien czas zmienić śmiertelną chorobę w stan przewlekły. Jednak dla pacjentów z rakiem trzustki z przerzutami jest to duży krok naprzód.

Dodaj komentarz