Odkryto skuteczne przeciwciała przeciwko koronawirusowi

Naukowcy z Columbia University wyizolowali przeciwciała od pacjentów z COVID-19, które są zdecydowanie najbardziej skuteczne w neutralizowaniu SARS-CoV-2. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w czasopiśmie „Nature”.

Chociaż wiele leków i szczepionek jest obecnie opracowywanych i poddawanych testom klinicznym, zaczną one być szeroko stosowane nie wcześniej niż za kilka miesięcy. Jednak przeciwciała wytwarzane przez pacjentów mogą już być używane do zwalczania lub zapobiegania infekcji. To podejście przypomina stosowanie surowicy krwi od pacjentów-rekonwalescentów, ale jest potencjalnie bardziej skuteczne.

Surowica zawiera różne przeciwciała, ale ponieważ każdy pacjent ma inną odpowiedź immunologiczną, bogate w przeciwciała osocze stosowane do leczenia jednego pacjenta, może się znacznie różnić od osocza podawanego innemu. Jakość przeciwciał różni się w zależności od pacjenta, przy czym najsilniejsze są te z ciężkimi objawami COVID-19.

Badacze potwierdzili już ochronne działanie przeciwciał przeciwko koronawirusowi w eksperymentach na chomikach i planują dalsze badania z udziałem ludzi.

Dodaj komentarz