Odkryto skuteczną ochronę przed koronawirusem

Naukowcy z Scripps Research Institute w Stanach Zjednoczonych znaleźli przeciwciała we krwi pacjentów, którzy wyszli z COVID-19, które zapewniają silną ochronę przed koronawirusem.

Badacze pobrali próbki krwi od osób z łagodnymi i ciężkimi postaciami choroby. Podczas eksperymentu specjaliści wykorzystali komórki testowe syntetyzujące receptor ACE2, z którym wirus wchodzi w interakcję przed przeniknięciem do komórki. Naukowcy sprawdzili, czy krew zawierająca przeciwciała może wiązać się z wirusem i blokować proces infekcji.

Eksperci zidentyfikowali ponad tysiąc różnych wytwarzających przeciwciała komórek odpornościowych zwanych komórkami B, z których każda zsyntetyzowała inny rodzaj przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2. Po ustaleniu sekwencji genów kodujących przeciwciała naukowcy byli w stanie zsyntetyzować je w laboratorium. Wyniki badań przesiewowych wykazały, że niektóre przeciwciała, nawet w niewielkich ilościach, mogą skutecznie blokować wirusa, zapobiegając infekcji komórek testowych.

Według naukowców, jeśli dalsze testy bezpieczeństwa na zwierzętach i badania kliniczne z udziałem ludzi zakończą się powodzeniem, wówczas przeciwciała będzie można zastosować jako leczenie.

Dodaj komentarz