Odkryto rewolucyjny lek przeciwnowotworowy
Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli, że system CRISPR-Cas9 jest skuteczny w walce z rakiem z przerzutami. Badacze opracowali cząsteczki lipidów, które celują w komórki nowotworowe i niosą ze sobą cząsteczki RNA kodujące tzw. molekularne nożyczki. O rewolucyjnym odkryciu informuje czasopismo „Science Advances”.
Biolodzy wykazali, że metoda stosowana do edycji genomu może być stosowana do skutecznego leczenia nowotworów złośliwych. Zdaniem ekspertów, w przeciwieństwie do chemioterapii, podejście to nie prowadzi do niepożądanych skutków ubocznych, a odsłonięte komórki rakowe nie będą już mogły się replikować.
Nowy system dostarczania CRISPR-LNP to cząsteczki zawierające informację genetyczną o sekwencji aminokwasowej enzymu Cas9 w postaci RNA. Cząsteczki są w stanie przeniknąć do komórek rakowych, po czym zaczynają wytwarzać Cas9. Ponadto zawierają cząsteczki sg-RNA (pojedynczy przewodnik), które wiążą się z określonym regionem DNA komórki, wskazując „nożycom molekularnym” miejsce cięcia.
Eksperymenty na myszach wykazały, że pojedyncze śródmózgowe wstrzyknięcie CRISPR-LNP przeciwko genowi PLK1 do agresywnego glejaka ortotopowego pozwoliło na edycję do 70 procent genów, co spowodowało apoptozę (kontrolowaną śmierć) komórek nowotworowych i zahamowało wzrost guza o 50 procent i zwiększyło przeżycie o 30 procent. Ponadto system został przetestowany pod kątem raka jajnika, celując w gen receptora naskórkowego czynnika wzrostu, co zwiększyło przeżycie o 80 procent.