Odkryto nowy sposób zabijania komórek nowotworowych

Naukowcy z Sanford Burnham Prebis Research Institute w Stanach Zjednoczonych odkryli mechanizm komórkowy, który po zablokowaniu może zwalczać komórki rakowe, pozostawiając zdrowe komórki w stanie nienaruszonym. Mowa tu o syntezie porów białkowych w jądrze komórkowym, przez które transportowane są różne substancje. Nowe potencjalne leczenie raka zostało ogłoszone w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie MedicalXpress.

Naukowcy przetestowali hipotezę, że komórki rakowe są w dużym stopniu zależne od ruchu cząsteczek przez pory jądra. Tworzenie nowych kompleksów białkowych, z których powstają pory jądrowe, zachodzi w szybko dzielących się komórkach, zwłaszcza w komórkach nowotworowych, dlatego leki skierowane na te kompleksy powinny zabijać tylko komórki złośliwe.

W trakcie badań przeszczepiono myszom ludzkie komórki nowotworowe (czerniaka, białaczki i raka jelita grubego), hamując tworzenie się w nich kompleksów porów jądrowych. W rezultacie wszystkie zwierzęta wykazywały powolny wzrost raka i mniejsze guzy.

Naukowcy poszukują obecnie odpowiednich leków blokujących kanały białkowe w błonie jądrowej. Eksperci uważają, że ta metoda leczenia zapobiegnie również rozwojowi lekooporności komórek nowotworowych.

Dodaj komentarz