Odkryto nowy sposób wykrywania raka płuc
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali nanocząsteczki, za pomocą których mogą dokładnie diagnozować raka płuc – napisano w czasopiśmie „Science Translational Medicine”.
Nowy test opiera się na zastosowaniu nanocząstek, które gromadzą się w miejscach, w których nowotwory pojawiają się w ludzkim ciele. Po wprowadzeniu takich cząstek lekarze analizują mocz i, gdy znajdują odpowiednie markery, potwierdzają obecność raka.
Testowanie tej metody przeprowadzono już na myszach i przy użyciu uczenia maszynowego. Dzięki takiemu podejściu eksperci odkryli, że mogą wykryć pojawienie się guza już w 7,5 tygodnia po jego powstaniu. Na tym etapie guzy w płucach zwierząt doświadczalnych miały rozmiar mniejszy niż 2,8 milimetra sześciennego i nie miały możliwości na rozprzestrzenienie się po całym ciele.
Badanie wykazało również, że metoda ta pozwala rozróżnić różne stadia raka. Lekarze uważają, że nanocząsteczki mogą być stosowane jako nieinwazyjna diagnoza dla osób, które uzyskały pozytywny wynik testu przesiewowego płuc. W takim przypadku potencjalny pacjent może już nie potrzebować biopsji.